Gündem

Rusya’da Telegram yasağına tepki çığ gibi büyüyor

Moskova mahkemesinin Telegram uygulamasını ülkede tamamen yasaklaması haberinin ardından, Rus medyası yasağın gizlilik ihlali değil de ICO ile bağlantılı olduğunu söylemişti. Uygulamanın kurucusu Pavel Durov, yasağı aşmak için Proxy ve VPN servislerine Bitcoin verdiklerini itiraf etmişti. Lakin Rus hükumeti yasak karşısında savaşmaya devam ediyor.

Telegram, VPN servislerine Bitcoin bagışlayacak!

Şirketin logosu olan kağıttan uçakları, birçok gösterici protesto amaçlı havalandırdı ve bu protestolar sırasında bazı göstericilerin tutuklandığı bilgisi verildi. Durov ise göstericilere bu tür protestoları devam ettirmeleri gerektiğini, kendi Telegram kanalından söyledi.

Rusya tarihinin gördüğü en büyük internet sansürü olarak adlandırılan olayda, şimdiye kadar 18 milyon IP adresinin hükumet tarafından engellendiği belirtildi. Yasağı proxy ve VPN’le aşmak isteyen Telegram’ın karşısında hükumet yoğun mesai harcayarak duruyor. Gittikçe alevlenen tartışma da Durov, yasağı delmeye hazır olan proxy ve VPN servislerine bu uğurda milyonlarca dolar değerinde Bitcoin harcamaya razı olduğunu belirtiyor.

Yasaktan bir hayli rahatsız olan Rus vatandaşlar ise, sokaklara çıkarak yada evlerinin camından bu yasağı protesto ediyor. Bir grup Rus vatandaşı bir kaç gün önce Ulusal Güvenlik Ajansı’nın binası önünde renkli kağıtlardan yapılmış uçakları fırlatmışlardı. Bu olayda polisle yaşanan arbede de bazı göstericiler tutuklanmıştı.

Telegram, Bitcoin, ICO
Rusya Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Önü

Telegram uygulamasının kurucusu Pavel Durov kendi hesabından yaptığı açıklamada göstericilere şu mesajı iletti :

”Sevgili Telegram kullanıcıları… Eğer Rusya’da yaşıyor ve özgür internet deneyimini savunuyorsanız lütfen bu akşam yerel saat ile saat 7’de evinizin camlarından kağıt uçak havalandırın. Sonra da bunları toplamayı unutmayın. Aynı zamanda bildiğiniz tüm proxy ve VPN servislerini de çevrenizdekiler ile paylaşmayı ihmal etmeyin.”

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

One thought on “Rusya’da Telegram yasağına tepki çığ gibi büyüyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir