Gündem

Seks marketi Backpage, kara para aklamak için kripto para kullandı!

Gizli seks reklam sitesi backpage.com, kripto para borsalarını kullanarak Bitcoin üzerinden milyonlarca dolar akladı. ABD Adalet Bakanlığı, online seks sitesi için kara para aklamak, komplo kurmak ve fuhuşu kolaylaştırmak ile suçlayan 93 sayfalık bir federal iddianame yayınladı.
Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz hafta 2004 yılından beri faaliyet gösteren sitenin, legal olmayan fuhuş ve seks kaçakçılığını teşvik ettiği yönündeki bulgular nedeni ile kullanıma kapattı. Ayrıca sitenin, kripto para kullanarak on milyonlarca dolar akladığı belirtiliyor. İddianamede, sitenin 500 milyon dolardan fazla gelir kazandığı ve bu gelirin tamamının yasa dışı faaliyetleri sonucunda oluştuğu vurgulanıyor.

Coinbase müşterisi

Adalet Bakanlığı, Backpage sitesi için kripto para borsa ve transfer platformlarının bazılarını kullandığını iddia ediyor. Bu şirketler, Coinbase, GoCoin, Paxful, Kraken ve Crypto Capital gibi daha birçok platform. Bu platformlar üzerinden müşterilerinden para alma, ödeme yapma gibi işlemler yaptığı söyleniyor.
Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir