Gündem Kripto para borsaları

Sızan bir belge, Binance’in Bitcoin düzenleyicilerine yönelik planını açıklıyor

Dünyanın en büyük kripto para birimi borsası Binance Holdings Limited’in  üst düzey yöneticileri tarafından oluşturulduğu düşünülen ve sızan Tai Chi belgesi, ABD’deki düzenleyicileri kasıtlı olarak aldatmak ve kripto yatırımcılarından gizlice kar sağlamak için tasarlanmış ayrıntılı bir kurumsal yapıdan bahsediyor.

Cayman Adaları merkezli Binance şu an günlük yaklaşık olarak 10 milyar dolarlık kripto alım satımından sorumlu.
Kurucusu ve CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, bilinen birkaç kripto para milyarderlerinden biri.

Üst düzey Binance yöneticilerince görüldüğüne inanılan bir slayt gösterisi şeklindeki Tai Chi belgesi bir yem ve stratejik bir plan.

Sözü edilen Tai Chi belgesi 2018 yılına dayanmakta ve bu belgeye göre Binance’in “Bait-and-Switch” olarak adlandırılan bir kandırma yöntemi kullandığı belirtiliyor.

Bu kandırmacanın yatırımcılara değil ABD’deki regülatörlere yönelik olduğu söylenmekte.

Bir kaynak, belgenin kısmen Binance’e ait San Francisco merkezli bir kripto para borsası olan Koi Trading‘in kurucularından olan eski Binance çalışanı Harry Zhou tarafından oluşturulduğunu dile getiriyor. Zhou’nun önceden de Amerika’daki Çinli kripto borsalarına yardım ettiği biliniyor.

İlginizi çekebilir: OKEx kripto para borsası kurucusu Star Xu tutuklandı

ABD yaptırım azaltımı

Belgenin dört ana bileşeni var. Hedefler, önerilen kurumsal yapı, düzenleyici sözleşme planları ve uzun vadeli lisans planları.

İlk hedef olan yaptırımın azaltılması, ABD düzenleme etkisinin en aza indirilmesi için tasarlanmış.

“Başarı beklentisi olmadan”

Sızan belgenin bir bölümünde, Binance.US’in Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu ve New York Finansal Hizmetler Departmanı ile etkileşim içerisinde olmasının beklendiği gösteriliyor.

Ancak bunlardan daha da önemli olarak “başarı beklentisi olmadan” ifadesi tekrar tekrar kullanılarak hiçbirinden onay almayı beklemiyor.

Tai Chi belgesinin şu anda hukuk firmaları, muhasebe firmaları ve Binance ile bağlantılı diğerleri arasında dolaştığı öğrenildi. FBI ve IRS’in araştırıyor olabileceği söylentileri de var.

Binance CEO’su iddiaları yalanladı

Binance CEO’su ZC, isteyen herkesin böyle bir doküman oluşturabileceğini ve iddiaların asılsız olduğunu ifade etti.

Kaynak: Forbes

 

Sena Sarıoğlu
Ekonomiye ilgili, teknolojiye hayran biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir