Sony
Blockchain

Sony, dijital hak kayıtları için Blockchain kullanmayı düşünüyor

Sony, dijital hak kayıtlarını tutmak için blok zinciri teknolojisini kullanmayı düşünüyor. Geçtiğimiz Perşembe günü ABD Patent ve Marka Ofisi‘nde yayınlanan bir başvuruya göre şirket, mevcut dijital yak kayıtları yönetiminin (DRM) pek güvenilir olmadığını ve olası bir hatada kullanıcıların satın alınmış içerik kayıtlarını kaybedebileceğini açıkladı. Sözünü ettiğimiz uygulamada Blockchain teknolojisinin bu soruna çözüm olabileceği de yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Mücevher endüstrisi Blockchain’e geçiyor

Sony, DRM yerine blockchain tercih edebilir

Şirket, DRM sistemlerin sınırlı yapısından söz ederken bulut tabanlı bir dijital veri servisi olan UltraViolet‘i örnek gösteriyor. Sony ve Sony Pictures Entertainment tarafından oluştrulan başvuru, özellikle sinema endüstirisini konu alsa da, Blockchain’in yer aldığı bölümlerde TV, video, müzik ve ses gibi birçok farklı türde dosyanın böylesi kayıtlar için uygun olduğu belirtiliyor.

Sony

Eğer sözünü ettiğimiz konuda ilerleme kaydedilirse, tüm kayıt işlemlerinin bir blok zinciri ağında gerçekleştirilen yeni bir sisteme geçilebilir. Bu da DRM’e göre çok daha şeffaf ve güvenli bir kayıt işleminin yapabilmesine olanak tanıyacak.

Kerem Enginar
Küçük kripto para yatırımcısı, Blockchain heyecanlısı.
http://www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir