Tata Danışmanlık
Blockchain Gündem

Tata Danışmanlık, blockchain ile mühendislik hizmeti verecek

Tata Danışmanlık Hizmetleri (TCS), TCS Blockchain QE Services isimli mühendislik üzerine kalite kontrol sistemi hizmeti veren blockchain servisini kullanıma açtığını duyurdu.

Servis kapsamında akıllı sözleşme ve API denetimleri yapılabilecek. Bunun yanı sıra güvenilirlik ve kullanışlılık üzerine testler gerçekleştirilebilecek.

Tata Danışmanlık yeni hizmetiyle ilgi toplayabilir

Bilindiği üzere akıllı sözleşme denetimleri halka açık blockchain altyapıları söz konusu olduğunda sıradanlaşmış durumda. Zira büyük kurumsal şirketler ve konsorsiyum firmalar iş zekası değerlendirmelerine daha çok ihtiyaç duyuyor. Bu anlamda denetim hizmeti sağlayan üçüncü partiler ciddi bir kolaylık sağladığı için yoğun şekilde ilgi görüyor. TCS’nin de ABD ve Birleşik Krallık başta olmak üzere birçok ülkedeki banka ile anlaşması bulunduğu için bu konudaki avantajının yüksek olduğu düşünülüyor.

TCS’de Kalite Mühendisliği‘nin başında yer alan Prabhakar Karamsetty konuyla ilgili, “Fonksiyonel testlerin de ötesine geçerek performans, güvenlik ve kullanılabilirlik konusunda blockchain entegrasyonu ile uyumlu bir sistem oluşturduk. Bununla birlikte node/peer testleri, node bağlantıları testi, dijital otomasyon, veri kalite güvencesi ve bilişsel otomasyon gibi eklemeler yaparak blockchain altyapısının işleyişi hızlandırdık.” ifadelerini kullandı.

Tata Danışmanlık

Bu hizmet TCS’nin sağladığı ilk blockchain hizmeti değil. Şirket daha önce firmaların Hyperledger Fabric, Ethereum ve R3 şirketinin Corda ürünü için akıllı sözleşme üretmesini kolaylaştırmaya yönelik Quartz DevKit isimli bir hizmet oluşturmuştu.

İlginizi çekebilir: IBM ve R3 Blockchain Altyapısı İçin İşbirliğine Gidiyor

Öte yandan blockchain’in güvenlik tarafı ile ilgili TCS haricinde hizmet veren başka şirketler de bulunuyor. Bu şirketler biri 2020’nin başında danışmanlık hizmeti firması PwC tarafından satın alınan İsviçre merkezli ChainSecurity. ChainSecurity, blockchain güvenliğinin toplumla entegrasyonuna yönelik hizmet veriyor.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir