Telegram ICO
Gündem ICO

Telegram’ın halka açık ICO’su iptal edildi

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, üçüncü nesil Blockchain’lerin geliştirilmesini finanse etmek için planladığı halka açık ICO‘yu iptal etti.

İlginizi çekebilir: “Kripto para piyasa hacmi sene sonunda 1 trilyon doları aşacak”

Operasyonel zorluklar nedeniyle iptal

Wall Street Journal, kesin kaynaklara dayandırdığı haberinde, Pavel Durov liderliğindeki şirketin Telegram Open Network‘ün (TON) geliştirilmesi için yatırımcılardan topladığı 1.7 milyarlık bütçeyi yeterli bulduğunu kaydederek operasyonel ve düzenleyici zorluklar nedeniyle ICO‘ya gitmeme kararı aldı.

Telegram’ın özel ön satış ve halka açık ICO’da 5 milyar dolar artırmayı umduğu daha önceden gelen haberler arasındaydı. Lakin düzenleyici rüzgarların değişmesiyle bu plan rafa kaldırıldı. Şirket sadece akredite yatırımcıların katılabildiği özel ön satışta 1.7 milyar dolara ulaşmıştı. İki turda gerçekleşen satışta her iki turda da 850 milyon dolar topladı. İlk turda 81 özel yatırımcı, ikinci turda da 95 özel yatırımcı katıldı. Yani toplamda yaklaşık 200 yatırımcı katıldı.

ICO‘nun ön satışında tanınmış isimler de vardı. Bunların ilki Qiwi‘nin kurucusu Sergei Solonin, Rus milyarder Roman Abromovich ve Wimm-Bill-Dann’ın kurucusu David Yakobashvili gibi isimlerdi.

Toplanan para, Telegram‘ın mesajlaşma platformunu finanse etmeye ve yeni özellikler geliştirmeye devam edecek olan Açık Ağ projesine doğru gidiyor. Şirket, vaat edilen Visa veya Mastercard‘ın bir alternatifi olarak hizmet verecek olan bir ödeme sistemi oluşturulacak.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

One thought on “Telegram’ın halka açık ICO’su iptal edildi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir