Kavram ispatı
Blockchain

Telekom devleri Blockchain denemesi yapacak

Colt ve PCCW Global, telekomünikasyon endüstrisindeki maliyetleri azaltmak için Blockchain denemesi yapacak. Bu denemeye katılacak yeni üyeler de bulundu.

İlginizi çekebilir: Azerbaycan, kripto paralardan elde edilen gelirleri vergilendirecek

Kavram ispatı telekomünikasyon endüstrisi için yeni bir adım

Geçtiğimiz Mart ayında duyurulan kavram ispatı (PoC), bir Blockchain startup şirketi şirketi olan Clear’ın yardımı ile gerçekleştirilmişti. Amacı geleneksel perakende satış sisteminin masraflarını azaltmak ve bir taraftan da işçi ağırlıklı yapıyı kırmak. Tüm bunları gerçekleştirmek için ise Blockchain tabanlı otomasyon sistemi kullanılacak.

Yapılacak olan bu denemeye katılmak isteyen ITW Global Liderler Forumu’ndan BT, HGC, Global Communications, Telefonica ve Telstra gibi devasa telekomünikasyon şirketleri var. İlk amaç, konuşma dakikalarının toplu satışını tasfiye etmek ve tarihsel verileri kullanmak üzere olacak.

kavram ispatı
Telekomunikasyon endüstrisinde Blockchain teknolojisi

Yapılan açıklamaya göre, kavram ispatı, Blockchain sistemine canlı veri akışı ve veri trafiğinin otomatik olarak onaylanıp taşıyıcılar arasında konumlandırılmasını sağlayacak. Colt CEO’su Carl Grivner görüşleri, bu ilk amaçlar başarılı olması halinde canlı veriden faydalanmanın çok önemli bir adım olacağı ve bunun telekomünikasyon endüstrisi için Blockchain teknolojisinin kullanılabilirliğini kanıtlayacağı yönünde.

Bu görüşlerini bildirerek açıklamasına devam eden Grivner şunları söyledi:

”İkinci PoC sadece canlı veri sayesinde bağımsız olarak bütün trafiği doğru bir şekilde yönlendirme ve eşleştirme  olan amacını yerine getirmekle kalmadı, ama aynı zamanda eskiden ağırlıklı olarak manuel yapılan işleri güvenli bir şekilde otomasyon bir sisteme dönüştürerek Colt gibi şirketlerin hem kendi şirketimiz hem de müşterilerimiz için işlerimizi daha iyi hale getirmemizi sağlayan kaynak kullanımına olanak sağlayabilir. Bu sayede de telekomünikasyon şirketlerinin geleceğine ışık tutabilir.”

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir