Altcoin Gündem

Tether son 36 saatte 500 milyon token üretti

Tether (USDT) Treasury, son 36 saatte neredeyse 500 milyon USDT token bastı ve  kripto para borsalarına ve diğer adreslere 185 milyondan fazla token dağıttı

İlginizi çekebilir: PayPal kendi ağında kripto para işlemlerine izin verecek

Tether

Blockchain analisti Whale Alert‘a göre 20 Ekim’de 150 milyon, 21 Ekim’de ise 300 milyon yeni USDT basıldı. Basılan ilk 150 milyonluk USDT Paypal‘ın kripto para işlemleri için yaptığı duyurudan ve bunu takip eden Bitcoin yükselişinden 1 saat önce gerçekleşti. Whale Alert tarafından yapılan paylaşımlar bazı kullanıcılar için piyasa manipülasyonu endişesi yarattı. Ancak Tether CTO’su Paolo Adoino her iki işlemi de doğruladı.

150 milyon USDT’nin basılmasının ardından toplam değeri 185,9 milyon USDT olan 15 işlem, Bitfinex ve Huobi gibi borsalara ve “bilinmeyen bazı adreslere” gönderildi. Tether Treasury‘den gönderilen tokenlerden 126,9 milyon USDT (yaklaşık olarak %70’i) Binance‘e gönderildi. 

Tether Treasury cüzdanı, şu anda yaklaşık 280 milyondan biraz fazla USDT bulunduruyor. İşlemlerin sonuncusu, 300 milyon USDT’nin oluşturulmasından bir saat sonra gerçekleşti.

Tether ihracı, Bitcoin fiyatlarındaki hızlı artışla sık sık bağlantılıydı. Ancak ihracın Bitcoin fiyatlarındaki hızlı yükselişe öncülük edip etmediği veya USDT talebine yanıt olarak mı olduğu halen tartışılıyor. Bu tartışma tavuk mu yumurtadan çıktı yoksa yumurta mı tavuktan? tartışması gibi bir kısır döngünün içinde.

Bu yılın Nisan ayında Tether, Bitcoin’in 9.000 $ ‘a yükselen fiyatı sırasında 160 milyon USDT bastı. Bu ihraç USDT’nin Bitcoin’in fiyatını manipüle etmek için kullanılmadığını iddia eden araştırmanın yayınlanmasından bir hafta sonra geldi.  Tether‘ın piyasa değeri, bugüne kadar %400‘ün üzerinde artarak 15,9 milyar dolara ulaştı.

Osman Yılmaz
Ekonomiye ve teknolojiye hayran bir tıbbiyeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir