Gündem

Tim Draper: Hindistan kripto paralar konusunda hata yapıyor

Geçtiğimiz hafta Hindistan merkez bankası, bankaların kripto paralarla işlem gerçekleştiren kuruluşlarla iş yapmasını engellediğini açıkladı. Karar, ülkedeki hem yatırımcıları hem de girişimcileri zor durumda bıraktı. Şimdi ise teknoloji yatırımcısı Tim Draper karara karşı çıkarak “büyük bir hata” olarak nitelendirdi.

Tim Draper: “Büyük hata yaptığını bilmesini isterdim”

Draper, kısa süre önce ülkenin Başbakanı Narendra Modi ile yolsuzluktan kurtulmak için halka açık bir anlaşma yaptıktan sonra Hindistan’ın yatırım ekosistemine geri döndü. The Economic Times gazetesine verdiği röportajda Draper, “Modi ile bir toplantı yapmış olsaydım, onun büyük bir hata yaptığını bilmesini isterdim.” diyerek ekledi ve kripto paraları yasaklamanın “yapılabilecek en aptalca şey” olacağını söyledi.

Draper’ın görüşüne göre, Bitcoin ve Blockchain teknolojisi işletmelerin nasıl işlediğini değiştirme yeteneğine sahip ve onlar içinde “iş için en iyi teknolojiler ” olduklarını söylüyor. Özellikle Hindistan’ın büyük ölçüde bu teknolojilerden faydalanabileceğini öne sürüyor. Gördüğü şeyleri ülke adına verimsizlik olarak nitelendiriyor. Bu verimsizlikler ülke için milyonlarca kayıpla sonuçlanıyor. Draper’ın tahminine göre, Hindistan’daki dijital para birimlerini engellemek, yalnızca yatırımcıların ve Blockchain girişimcilerinin diğer ülkelerde girişim ve yatırım yapmasına sebep olacak.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir