Toyota Systems
Blockchain Gündem

Toyota Systems blockchain denemeleri yapıyor

Otomobil sektörüyle tanıdığımız Toyota Motors şirketinin IT kolu olan Toyota Systems, blockchain teknolojisi ile ilgili denemeler yaptığını açıkladı.

İlginizi çekebilir: ANT Group Başkanı: Blockchain Finansal Altyapının Yeni Standardı

Toyota System, bunun yanı sıra Decurret isimli şirketin beyaz etiketli dijital para birimi çözümü üzerinde de denemeler yapacak. Bu denemeler sonucunda ödemelerin şirkete ait bir dijital para birimi üzerinden otomasyonu geliştirilmek isteniyor. Söz konusu dijital para birimi, denemeler süresince 2500’e yakın sayıda Toyota personelinin kullanımına sunulacak. Çalışanlar bu para birimi ile ‘refah’ puanları elde ederek özel bir katalog üzerinden hediyeler kazanabilecek.

Toyota Systems dijital para birimi kullanımını genişletmek istiyor

Yapılacak testlerle birlikte yüksek sayıda insanın yer aldığı bir ölçeğin dijital para birimi kullanımı ile ilgili tecrübeleri gözlemlenecek. Asıl hedef ise uzun vadede para akışının ne gibi sonuçlar doğuracağını analiz etmek. Bu anlamda toplayacağı veriler sonrasında Toyota, kullandığı tedarik zinciri ve B2B (business-to-business) işlemlerde kendine ait bir dijital para birimi edinmeyi hedefliyor.

Toyota Systems

Toyota Systems ile birlikte Toyota’nın ana şirketinin de blockchain teknolojisi üzerine çalışmaları bulunuyor. Şirketin sahip olduğu Toyota Blockchain Lab kapsamında yapılan denemelerin konu başlıkları arasında dijital kimlik, reklamcılık, tahvil ihracı ve p2p (peer-to-peer) blockchain enerji ticareti yer alıyor. Dijital kimlik araştırmaları özelinde hem müşteriler, hem tedarikçiler hem de araçlar için kimlik altyapıları oluşturulmak isteniyor.

Toyota Systems’ın bu denemelerinde birlikte çalıştığı Decurret şirketi 50 milyon dolardan fazla yatırım almış bir startup olarak dikkat çekiyor. Şirket Japonya genelinde blockchain tabanlı birçok proje ve çözümde yer alarak adından söz ettiriyor. Decurret’in birlikte çalıştığı kurumlar arasında Japonya Merkez Bankası ve Japonya Ekonomi Bakanlığı da yer alıyor.

Metin H. Türkmen
Teknoloji ve trend meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir