türkiye
Gündem

Türkiye kripto para kullanımda lider ülke

Türkiye kripto para kullanımında  yapılan araştırma sonuçlarına göre Orta Doğu’da lider ülke konumunda. Chainalysis’in yayınladığı raporda, Orta Doğu’daki para trafiğinin büyük bir kısmı Türkiye’den geldiği açıklandı. Raporda Türkiye için özel bir bölüm ayrılarak, kripto para konusunda “Orta Doğu’nun kralı” ifadesi kullanıldı. Diğer bölgelere göre tartışmasız şekilde Türkiye Orta Doğu’da en fazla işlem hacmine sahip ülke.

İlginizi çekebilir: Nvidia RTX 3080 Ile Madencilik Mümkün Mü?

Türkiye

Türkiye Dünya sıralamasında nerede?

Chainalysis’in raporuna göre Türkiye 29. sırada yer alıyor. Raporda Chainalysis, Türkiye için ekonomik belirsizlikle beraber kripto paralara talebin arttığını belirtti. Raporda şu ifadeleri kullandı:” Türk lirası son yıllarda değer kaybetti ve yatırımcılar birikimlerini kripto para birimlerine kaydırdı.”

Chainalysis raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de kripto para düzenlemesi bulunmuyor, ancak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bu konuda bir çalışma gerçekleştiriyor. Ayrıca Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) da kripto para yükümlülük denetimlerine başlayacağını duyurdu.

Chainalysis verileri; Binance, Huobi ve Bitfinex borsalarında Orta Doğu kripto para trafiğinin en yoğun Türkiye kaynaklı olduğunu gösteriyor.

Türkiye merkezli kripto para borsası BtcTurk verilerine Chainalysis raporunda yer verildi. En çok yapılan işlemin BTC/TRY olduğu aktarıldı. Raporda belirtilen şekliyle Türkiye’deki borsalar, daha büyük borsalarda işlem yapmak için aracı olarak kullanılıyor.

2018 yılında Statista tarafından yayınlanan kripto paraya sahip olma değerlendirmesinde Türkiye %18 ile Dünya lideri ülke konumunda yer alıyordu. Türkiye’nin 2018 yılında en yakın takipçisi ülke Romanya %12 ile ikinci ülke konumundaydı.

Türkiye

Avrupalı ​​katılımcıların yüzde dokuzu, Mart 2018‘de bir tür kripto para birimine sahip olduklarını belirtirken, Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde sekiz ve Avustralya’da yüzde yedi. Lüksemburg ve Belçika, Avrupa içinde en düşük yüzdeye ulaşırken, Türkiye’de yüzde 18 kripto para birimine sahip olduklarını çalışmada bildirdi.

Yapılan araştırmada Türkiye’deki kullanıcıların kripto paraları benimsemeye hazır oldukları ve bu ödeme yöntemleriyle ödeme yapmak istedikleri belirtildi. Diğer ülkelerdeki katılımcılar kripto paraları yatırım amaçlı yüksek riskli buldu.

Chainalysis 2020 verilerine göre Türk lirasının dolar, euro karşısında değer kaybetmiş olması yatırımcıları kripto birimlerine yönlendirdi. Reuters’in haberine göre 2020 yılında Türk lirasının %20’den fazla değer kaybetti. Türk lirasına olan güvenin tazelenmesi durumunda güvenli liman olarak görülen altın ve Bitcoin yatırımlarının artacağı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir