İstanbul Üniversitesi
Gündem

Türkiye’nin ilk kapsamlı kripto para araştırması

Türkiye’nin ilk kripto para işlem platformu BtcTurk, İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulamaları ve Araştırmaları Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İstanbul TTO) iş birliğinde, Türkiye’de ilk defa yürütülecek çok yöntemli bir araştırma projesi ile dünyada ve ülkemizde kripto paralara ilişkin algı ve eğilimleri saptayacak.

İlginizi çekebilir: Hindistan kripto para ATM’lerini kapatıyor

İlk ve en kapsamlı araştırma!

BtcTurk tarafından İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulamaları ve Araştırmaları Merkezi ve İstanbul TTO iş birliğiyle hazırlanacak kripto para araştırması ülkemizde varlığını sürdüren kurumlar, finans/ekonomi uzmanları, fikir liderleri ve potansiyel kullanıcıların dijital yaşam ve kripto paraya ilişkin algı, tutum ve davranışlarının analizini içerecek. Bu analiz çerçevesinde “alternatif para” kavramını irdeleyecek araştırma, Türkiye’de bu kapsamda ve yöntemde hazırlanan ilk ve en kapsamlı araştırma olacak.

Saha çalışması 11 Ekim tarihinde başlayan ve 402 kişilik bir örneklem üzerinden yapılacak araştırmanın aralık ayında sonuçlanması hedefleniyor. Araştırma; İstanbul Üniversitesi’nden, İstatistik Uygulamaları ve Araştırmaları Merkezi Müdürü ve İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haluk Zülfikar ile İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Vural’ın başkanlığında bir ekip tarafından yürütülüyor.

Araştırmanın saha ekibi yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşuyor

Doç. Dr. Zülfikar ayrıca şunları da vurguluyor:

“Sahada araştırma yapan ekiplerimiz, tıptan teknolojiye, sosyal bilimlerden fen bilimlerine kadar her uzmanlık alanında öğrenim gören Yüksek Lisans ve Doktora düzeyindeki öğrencilerimizden oluşuyor. Diğer deyişle saha ekiplerimiz son derece donanımlı, yaptığı işin ciddiyetine sahip genç arkadaşlarımız. Üstelik 22 ayrı bilim alanından öğretim üyelerinden oluşan çok güçlü bir Danışman kadrosu da bünyemizde yer alıyor. Tüm bunlar bir araya gelince en doğru veriye en doğru ve güvenilir şekilde erişim ve veriyi anlamlandırma imkanına sahip oluyoruz.

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar konusunda yapmaya başladığımız araştırma işte böylesi bir Merkez tarafından yürütülüyor. Bu anlamda BtcTurk’ün üniversitemiz ile yaptığı iş birliği ve girişimcilik, hakikaten hem çok değerli hem de iki taraf için de çok büyük bir kıymet taşıyor”.

 

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir