Venezuela
Blockchain Gündem

Venezuela kripto para işlemlerine %15 vergi getiriyor

Venezuela ulusal düzenleyicisi Sunacrip, ülkedeki bireylerin gerçekleştirdiği dijital varlık işlemleriyle ilgili gerekliliklerini değiştirdi.

İlginizi çekebilir: Google Blockchain için yeni teknoloji geliştiriyor!

Sınırlı sayıda işlem yapılıyor

Duyurulan habere göre, kripto paralarda yapılan işlem miktarına dayanan ancak %15’i geçmeyen bir ücret vergi olarak ödenecek. Aynı zamanda minimum komisyon işlem başına 0,25 Euro olacak. Şu anda Venezuela’da vatandaşlar ayda sadece 10 Petro alabilirler bu da yaklaşık 600 dolara denk geliyor. Bunun yanında 10 Petro’dan fazla kripto para almak isteyen vatandaşlar ise düzenleyiciden izin almak zorundadır.

Regülatörler, hem yerel taraftan kripto para ve toplum ilişkisini bir merkezileşme olarak görseler de, hükümet destekli bu kripto paranın Maduro’nun bir oyunu olduğunu söylüyorlar. Araştırma şirketi DataLight tarafından sağlanan en son veriler, finansal ve politik krizin insanları Bitcoin satın almaya ve bunları bir değer deposu veya bir ödeme aracı olarak kullanmaya zorladığını gösteriyor.

Devlet destekli kripto para, yalnızca Rusya tarafından başlatılan LocalBitcoins platformunda işlem hacmi ile ikinci sırada yer almaktadır. Ancak ülkede devlet tarafından yapılan Blockchain üzerine olan hiçbir proje desteklenmedi ve ilerleme göstermedi.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir