Viber
Gündem

Viber da Telegram gibi engellenebilir

Rusya Telekom Bakanı, Viber‘ın güvenlik şifreleme anahtarını vermemesi halinde Telegram gibi ülke sınırları içerisinde engellenebileceğini söyledi. Uygulama, kullanıcılarına ucdan uca şifreleme sunuyor ve Doğu Avrupa’nın en popüler mesajlaşma ve iletişim uygulamasıdır.

Şirketin COO‘su olan Michael Shmilov, şirketin güvenlik anahtarını teslim etmeyeceğini söyledi.

İlginizi çekebilir: Telegram ICO’su iptal edildi

Viber engellenecek mi?

Rusya Federasyonu İletişim ve Kitle İletişim Bakanı Nikolai Nikiforov‘un görüşlerine göre, Federal Güvenlik Servisi (FSB) şifreleme anahtarlarına erişim sağlayamadıklarında Viber‘ı engellemeye çalışabilirler.

Bakanlar, Rus yetkililerin 16 Nisan’dan beri Moskova’da Tagansky Bölge Mahkemesi‘nin verdiği karardan sonra Telegram‘ı engellemeye çalışmışlardı. Kripto topluluğunda yaygın olarak kullanılan hizmet, zorlu kısıtlamaları atlatmak için çabalarken sorunlarla karşılaşıyor .

Viber Media, haberci operatörün baş işletme görevlisi, RBC şifreleme anahtarını teslim edilmesinin mümkün olmadığını ve şirketin birçok yasa uygulayıcı kurumlarla işbirliği yaptığını vurguladı,

“Onlara sahip olmadığımız birşeyi veremeyiz. Kullanıcılardan şifreleme anahtarını talep edebilirler”

Uygulama 2010 yılında bir anlık mesajlaşma ve sesli mesaj olarak lanse edildi. Yazılım, 2014 yılında Japon firması Rakuten tarafından satın alınan İsrail merkezli Viber Media tarafından geliştirildi. Geçen yıl şirket ismi Rakuten Viber olarak değiştirildi. Şirket şu anda Lüksemburg’da bulunuyor. 900 milyon kullanıcısı olduğunu iddia eden uygulama, Doğu Avrupa’da çok popüler ve Belarus, Moldova ve Ukrayna gibi ülkelerde en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması. Rusya’da, şu anda Whatsapp‘tan sonra ikinci en popüler uygulama.

One thought on “Viber da Telegram gibi engellenebilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir