Walmart, Ödeme Sistemleri, Blockchain
Blockchain Gündem

Walmart, güvenli ödeme için Blockchain kullanacak

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO), Walmart tarafından ödemelerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak ve özel bilgileri üçüncü şahıslardan koruyacak Blockchain tabanlı uygulamaları açıklayan iki patent başvurusu yayınladı.

İlginizi çekebilir : Sevgilisinin karısını öldürtmek için Bitcoin ile ödeme yaptı

Ödeme bilgileri Blockchain ile tutulacak

İlk patent, müşterilerin çevrim içi öğeleri sipariş ve mağaza içi alışveriş için geniş özellikler sunan bir ödeme sistemi. Bu sistem müşteri adına işlemleri otomatik olarak gerçekleştirebilecek bir ağa sahip olacak. Bu şekilde ödeme kolaylığı getirilecek.

Sistem, müşterilerden verileri almak, ürünlerin müşteriye teslimat sistemini göstermek, ödemeleri almak gibi özelliklere sahip olan bir sunucu olacak.

İkinci patent, ödeme bilgilerini şifrelemek için Blockchain teknolojisinin kullanacağı bir kurye alışveriş sistemidir. Bu sistemde, bir müşteri alışveriş listesini tamamlayıp gönderdikten sonra kurye siparişleri otomatik olarak hazırlayacak. Ayrıca, sistem satıcı ve müşteri arasında ödemeler hakkında bilgi de sağlayacak.

Blockchain teknolojisinin merkezi olmayan yapısı ve kayıtların güvende tutulması yeteneği, çeşitli kurumların operasyonları için daha iyi sistemler yapmak için kullanmaya çalışmasını sağlamıştır. PayPal, platformlarında ödeme yaparken kullanılmak üzere Blockchain tabanlı bir işletim sistemi için patent başvurusunda bulundu.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

One thought on “Walmart, güvenli ödeme için Blockchain kullanacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir