Yerli ve yabancı kripto para borsaları
Kripto para borsaları Rehber

Yerli ve yabancı kripto para borsaları

Kripto para dünyasına giriş yapmak isteyenler için belki de ilk sorun coinleri nereden alıp satabilecekleri konusudur. Sizler için en büyük yerli ve yabancı kripto para borsalarını listeliyoruz.

Yerli ve yabancı kripto para borsaları

Binance

Çin merkezli borsa olan Binance‘ın arayüzü oldukça kullanışlı. Güvenlik konusunda oldukça hassas oldukları için güvenli bir hesap için neler yapmanız gerektiği konusunda sizi yönlendiriyorlar. Zaman zaman düzenledikleri kampanyalarla kullanıcılarına piyasaya yeni çıkan coinlerden hediye edebiliyorlar. Borsanın oldukça kullanıcı dostu bir mobil uygulaması da var. Ayrıca eğer bu borsada işlem yapacaksanız şirketin kendi kripto parası olan BNB ile çok daha düşük komisyon ödeyerek işlem yapabiliyorsunuz.
CoinMarketCap Değeri : 1,068,922,508$

CoinBase

Güvenilir yatırımcılar tarafından desteklenen ve milyonlarca müşterinin kullandığı Coinbase, dünyanın en popüler ve bilinen platformlarından biri. Platform, dijital para biriminin güvenli bir şekilde satın alınmasını, kullanılmasını, saklanmasını ve ticaretini kolaylaştırıyor. Android ve iOS‘de bulunan bir dijital cüzdan aracılığı ile Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi kripto paralar alınabiliyor. Aynı zamanda daha önce de belirttiğimiz gibi serviste ABD’li kullanıcılar için ‘kripto para vergi hesaplayıcısı‘ da yer alıyor.

HitBTC

HitBTC, güvenli olarak kullanabileceğiniz, basit arayüzüyle öne çıkan bir borsa. İçinde her borsada bulamayacağız küçük ama geleceği parlak olabilecek coinleri de bulabilirsiniz. Aynı zamanda üyelik süreci basit ve uğraştırmıyor. Borsa 2013 yılında kuruldu.
CoinMarketCap Değeri : $201,728,036

Kraken

Tecrübeli kullanıcılar için marj ve diğer ticaret biçimlerini barındıran Kraken 2011 yılında kuruldu. Web sitesinde güçlü ve kullanışlı bir trade eklentisi bulundurmakta. Bitcoin’in dışında Ethereum, Monero, Augur, Zcash, Litecoin, Ripple gibi dijital para birimleri ile ticaret yapabilirsiniz.
CoinMarketCap Değeri : 165,219,644$

Poloniex

Poloniex‘in içinde birçok dijital para işlem görmektedir. Özellikle profesyonel kullanıcılar tarafından tercih edilebilir. Ticaret yapmak borsa içinde basittir. Kullanımı detaylı ve güvenlidir. İşlem ücretleri piyasada yapıcı ve alıcı olup olmamanıza bağlıdır. Piyasa yapıcılar için komisyon oranı yüzde 0 – 0,15, alıcılar içinse yüzde 0,10 – 0,25 arasındadır. İşlem ücretlerinin düşüklüğü bu borsayı biraz da olsa ön plana çıkarıyor. Hızlı hesap oluşturma da tercih edilmesinde önemli olan özelliklerden.

Paribu

İşlem hacmi en yüksek Türk kripto para borsasıdır. Güvenlik konusunda iyiler ve son derece kullanışlı bir platforma sahipler. Paribu‘da işlem gören tek kripto para Bitcoin’dir. Üyelik gayet basittir. Zorlu kimlik doğrulama işlemleri gerektirmez. İşlem ücretleri yapıcı emirlerde yüzde 0,3 – 0,15, alıcı emirlerde 0,4 – 0,25 arasında değişmektedir.

BTCTurk

Türkiye’nin büyük kripto para borsalarından bir diğeri. BTCTurk‘te Bitcoin’in yanı sıra Ethereum ve Ripple da işlem görmekte. Bitcoin’in işlem hacmi borsa içinde %62 seviyelerinde. Ethereum ve Ripple ise birbirine çok yakın seviyelerde. Ether %19, Ripple ise %18. Websitesinde kullanışlı bir fiyat grafiği de bulunuyor. Komisyon ücretleri ise yapıcı emirler için 0,10 – 0,20 + KDV, alıcı emirleri 0,20 – 0,35 + KDV olarak belirlenmiş.

Koineks

Koineks, bir diğer Türkiye merkezli kripto para borsası. İçinde 9 adet dijital para işlem görmektedir. Bitcoin, Ripple, Bitcoin Cash, NEM, Stellar, Litecoin, Ethereum, Dogecoin, Dash bu işlem gören dijital paralardır. Borsa içinde en yüksek işlem hacmine sırasıyla Bitcoin, Ripple, Bitcoin Cash ve NEM sahiptir. Koineks‘in işlem ücretleri BTCTurk ile hemen hemen aynı seviyede.

Osman Özaydın
Teknoloji Tutkunu, Kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı. www.hwp.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir