BİTCOİN
Bitcoin

Yılın 4. çeyreğinde Bitcoin durumu ne olacak?

Skew verilerine göre Bitcoin 2017 yılından bu yana yılın üç çeyreğini arka arkaya pozitif geçirmedi. Yılın 4. çeyreğini de kârla kapatması durumunda 3 yıldır ilk kez art arda 3 çeyreği de kârla tamamlamış olacak.

İlginizi çekebilir: 1 BTC Bulunan Hesap Sayısı Azalıyor

Bitcoin için 4. çeyrekler nasıl geçti?

Geçtiğimiz yıllarda Bitcoin’in 4. çeyrekteki durumuna baktığımızda durum hiç iç açıcı olmadı. 2018 yılında %42,5  2019 yılında %13,6 düşüş ile son çeyreği kapattı.

bitcoin

Bitcoin 2016 sonundan 2018’e kadar olan süreçte art arda 5 pozitif çeyrek gördü ve 2017’nin sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Analistler bu tarihi yükseliş için 2 etken olduğunu öne sürüyor. Birincisi Bitcoin ABD ve Güney Kore dahil olmak üzere birçok büyük piyasada çok büyük talep topladı. İkinci olarak ise Bitcoin Temmuz 2016’da yükselişle blok ödül yarılanmasını yaşadı.

Blok ödül yarılanması genellikle BTC fiyatlarını olumlu etkiler çünkü yeni BTC arzına doğrudan etkisi vardır. Blok ödül yarılanması BTC üretimini yarı yarıya azaltır ve zamanla arz düşer. Bu nedenle yarılanmalardan sonra Bitcoin fiyatlarında büyük artışlar olması beklenir. Ancak 2016 yılında yaşanan yarılanmaya bakıldığında beklenen yükselme 15 ay sonra gerçekleşti. Analistler günümüzdeki mevcut durum ile 2016 yarılanması arasında benzerlikler olduğunu dile getirdi. Dört yılda bir gerçekleşen yarılanmalardan sonuncusu 2020 Mayıs ayında yaşandı. 2016’daki gibi bir döngü yaşanacak olursa 2021 son çeyreğinde BTC fiyatlarında büyük bir artış olması bekleniyor.

Bununla birlikte 2018 yılından bu yana Bitcoin son çeyrek performansı ortalamanın atında. Son çeyrek performansındaki düşüş için çeşitli sebepler gösteriliyor. ABD’de yatırımcılar yıl sonu vergilendirmesi için BTC sattıkları yönünde bir görüş bulunuyor. Diğer yandan altının yükselişi ve doların zayıflığı da Bitcoin’in yılın son çeyreğinde yükseliş göstermesini destekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir